KAS TAI YRA?
Mediciniškai tai yra kojos nykščio - padikaulio sąnario deformacija, dėl kurios nykštys pakrypsta į išorę, o padikaulis į vidų. Na, o paprastai tariant, pastebime, kad kojos vidinėje pusėje prie nykščio atsiranda vis didesnis iškilimas.
KODĖL TAIP ATSITINKA?
Tikslios priežastys nėra nustatytos, tačiau galime įvardinti lemiančius faktorius. Tarp jų netinkama avalynė, įvairios uždegiminės sąnarių ligos, netgi moteriška lytis, vyresnis amžius ir genetiniai veiksniai. Jei turite mamą, močiutę ar tetą, kuriai nustatyta ši deformacija, jums yra net iki 90proc tikimybė taip pat ją turėti!
KAIP TAI ATPAŽINTI?
Kartais ši deformacija, kol ji dar nėra didelė, galime ir nepastebėti, todėl labai svarbu atkreipti dėmesį į savo pėdas ir karts nuo karto jas patyrinėti pačioms. Nors dažniausiai pacientės sunerimsta tik kai atsiranda nepatogumų avint batus. Batai spaudžia, sukelia diskomfortą, atsiranda nuospaudos būtent nykščio - padikaulio sąnario srityje.
KODĖL SVARBU ŠIĄ DEFORMACIJĄ ATPAŽINTI?
Laiku pastebėjus hallux valgus galimas konservatyvus gydymas - mankštos, masažai, pirštų atskyrikliai ir kt. Deja, iš praktikos pastebiu, kad jis ne visuomet yra veiksmingas. Negrąžina sąnario į pradinę padėtį, tačiau sulėtina deformacijos progresavimą ir taip nutolina operacijos poreikį.
Kadangi pakitimai vyksta sąnaryje, laikui bėgant dėl pasikeitusios biomechanikos pradeda vystytis sąnario artrozė (sudilimas). Kai turime didelę sąnario artrozę pagrindinis gydymo metodas yra sąnario artrodezė (operacija, kurios metu pašalinama likusi sąnario kremzlė ir kaulai sujungiami metalo konstrukcijų pagalba). Po šios operacijos sąnarys paprastai tariant nebejuda, nes jo tiesiog nebelieka. Tai žinoma apsunkina vaikščiojimą. Taip pat dažnai su hallux valgus būna ir kitų kojos pirštų deformacijos, ypač “plaktukinės”, dėl kurių pirštas nebegali pilnai išsitiesti. Tad labai svarbu laiku pastebėti šią deformaciją ir kreiptis pagalbos!
KOKIE GALI BŪTI GYDYMO METODAI?
Kaip ir minėjau, Hallux valgus pradedame gydyti konservatyviais būdais. Reikia pasirinkti tinkamą avalynę, platesnius batus, kad nesiformuotų nuospaudos, taip pat padeda ortopediniai įtvarai, silikoniniai tarpupirščiai, vidpadžiai, tempimo pratimai, teipavimas, fizioterapija. Tačiau dažniausiai pacientės į mus, ortopedus traumatologus kreipiasi deformacijai jau stipriai progresavus ir tenka imtis operacinio gydymo. Tačiau nėra ko bijoti!
KAIP ATRODO OPERACIJA?
Esu dalyvavusi ne vienoje hallux valgus korekcijos operacijoje ir galiu patikinti, kad tai tikrai neturėtų jūsų gąsdinti! Operacijos metu atliekamas kelių centimetrų pjūvis būtent pažeisto sąnario srityje. Atitinkamai nuo deformacijos sunkumo yra keletas skirtingų metodikų, atliekami kaulo pjūviai ir fiksuojama plokštelėmis arba sraigtais. Taip pat atlaisvinami šio sąnario raiščiai. Ir jau iškart po operacijos matomas rezultatas!
DAŽNIAUSIAI UŽDUODAMI KLAUSIMAI
Kada galiu po operacijos grįžti į įprastinį gyvenimą?
Po operacijos įprastai pacientes iš ligoninės išleidžiame tą pačią arba sekančią dieną. Svarbu namuose prižiūrėti žaizdą dvi savaites, tad šis laikotarpis turi daugiausiai apribojimų (negalima maudytis baseinuose, pirtyse, reikia pakeisti tvarstį kas 1-2d). Įprastai po operacijos rekomenduojame nešioti ortopedinį įtvarą bei riboti fizinį krūvį tenkantį operuotai kojai bent 6sav. Kai kuriais atvejais sveikimo periodas gali būti ilgesnis ir diskomfortas jaučiamas net iki 6 mėnesių. Tačiau dažniausiai pacientės sugrįžta į įprastinį gyvenimo ritmą jau po 1-2 mėnesių. Svarbu po operacijos apsilankyti pas ortopedą traumatologą kontrolinei konsultacijai, kurios metu atliekamos rentgeno nuotraukos ir įvertinamas kaulo sugijimas.
Ar ilgai skauda po operacijos?
Skausmas gali būti gana intensyvus. Po operacijos pacientai privalo praeiti gan ilgą reabilitacijos procesą, kad atkurtų normalų pėdos judėjimą ir sumažintų skausmą. Operacijos rezultatai ir skausmo pojūtis gali labai skirtis. Kai kurie žmonės gali patirti mažiau skausmo ir greičiau praeiti reabilitacijos procesą, tuo tarpu kiti gali patirti didesnį diskomfortą ir ilgiau sveikti. Svarbu bendradarbiauti su savo gydytoju ir klausytis jo rekomendacijų.
Ar toliau teks gyventi su metalo konstrukcijomis?
Dažnai pacientams po įvairių ortopedinių traumatologinių operacijų kyla šis klausimas. Atsakymas paprastas, jei konstrukcijos nesukelia diskomforto, gyventi su jomis galima! Šiuolaikinės plokštelės ir sraigtai netgi yra saugūs atliekant magnetinio rezonanso tyrimą bei einant pro oro uosto patikrą yra nepastebimi. Tačiau jei atsiranda aplinkinių audinių dirginimas dėl konstrukcijų, skausmas, tuomet jas pašalinti galima. Įprastai pašalinimo operacija yra nesudėtinga, o po operacijos jokio krūvio ribojimo nereikia.
Ar galiu po operacijos avėti aukštakulnius?
Žinoma! Kai matome, kad kaulas yra sugijęs ir leidžiame nebenešioti įtvaro, galima vėl mėgautis aukštakulniais. Svarbu, kad aukštakulnių avėjimas nesukeltų skausmo ar diskomforto, tad kiekviena turime spręsti individualiai ir klausyti savo kūno.
Turite klausimų? Rašykite man ir stengsimės kartu rasti tinkamiausią sprendimą jūsų problemoms išspręsti!
Karolina