Dažnai pacientai, kurie kreipiasi dėl pėdų patologijų iš karto ateina su mintimi, kad nori operacijos ir visos problemos po jos bus išspręstos. Ir taip pat dažnai stengiamės jiems pasiūlyti konservatyvius gydymo būdus. Kyla klausimas, kodėl? Atsakymas nėra toks paprastas.
Nors gali atrodyti, kad pėda yra nedidelė kūno dalis, iš tikrųjų joje slypi itin sudėtinga struktūra, sudaryta iš daugybės kaulų, sąnarių, raumenų ir nervų. Būtent tai bei jos funkcija, palaikyti viso kūno svorį, lemia, kad chirurginės procedūros šioje srityje reikalauja didelio įgūdžių lygio ir ilgą sveikimo periodą.
SUDĖTINGA ANATOMIJA
Pėda yra viena sudėtingiausių žmogaus kūno dalių. Joje yra 26 kaulai, 33 sąnariai ir daugiau nei 100 raumenų, sausgyslių ir raiščių. Visi šie komponentai veikia kartu, kad užtikrintų judėjimą, pusiausvyrą ir jėgą. Dėl tokios gausybės anatominių dalių mums, ortopedams, reikia ypatingo tikslumo, kad nė viena struktūra nebūtų pažeista operacijos metu. Be to, kiekvienas pėdos kaulas yra tarpusavyje susijęs, todėl visos korekcijos operacijos metu sukelia pokyčius ne tik operuojamoje srityje.
KŪNO SVORIO PALAIKYMAS
Pėda yra ta kūno dalis, kuri kiekvieną dieną nešioja mūsų viso kūno svorį. Todėl pooperacinis režimas yra be galo svarbus! Jei pooperacinis gijimas nevyksta tinkamai, žmogui gali būti sunku vaikščioti, jis gali jausti skausmą ar net prarasti pėdos funkcionalumą. Trumpai tariant, nesilaikant tinkamo režimo, po operacijos gali būti taip pat ar net blogiau nei prieš ją. Todėl labai svarbu, kad pacientas tai suprastų.
LĖTAS GIJIMAS
Pėda yra kūno dalis, kurią itin sunku apsaugoti nuo streso po operacijos. Net ir po sėkmingos chirurginės intervencijos, dažnai būna sunku visiškai pašalinti apkrovą nuo pėdos, nes žmogui būtina judėti. Dėl šios priežasties gijimo procesas gali užtrukti ilgiau nei kitose kūno dalyse, o nesėkmingas gijimas gali sukelti komplikacijų, tokių kaip infekcijos, randinių audinių susidarymas arba pėdos deformacijos. Kalbant apie gijimą labai svarbu paminėti ir kraujotaką, jei yra bent koks jos sutrikimas, operacijos tikslingumą reikia apsvarstyti. Viena iš dažnai pasitaikančių problemų yra rūkymas. Jei pacientas rūko ilgą laiką, pėdos kraujotaka yra prastesnė ir operacija yra negalima.
NERVŲ JAUTRUMAS
Pėdoje yra daug nervų, kurie atsakingi už jutimus ir judėjimo funkciją. Chirurginės procedūros metu pažeidus vieną ar daugiau nervų, pacientas gali patirti stiprų skausmą arba net prarasti jautrumą tam tikrose pėdos srityse. Pėdoje nervinės šaknelės yra labai mažos, todėl ne visada pavyksta jas gerai vizualizuoti, dėl ko gali pasitaikyti ir komplikacijų.
Nenoriu pasakyti, kad operuoti pėdos negalima. Toli gražu! Yra situacijų, kai operacija yra būtina, tačiau yra situacijų ir kai galime bandyti pėdos patologijų konservatyvų gydymą, ypač kai problema nėra įsisenėjusi. Todėl labai svarbu rūpintis savo pėdų sveikata bei laiku kreiptis į ortopedą traumatologą. Dažnai galime taikyti reabilitacines procedūras, mankštos pratimus, įvairius ortopedinius įtvarus ar vidpadžius taip išvengdami ar bent nutolindami operacinį gydymą.
Na o prieš operaciją svarbu suprasti, kad komplikacijų gali būti ir kad gijimas tikrai užtruks. Tačiau po sėkmingų operacijų, kai pacientai su mumis bendradarbiauja ir turi tinkamus lūkesčius galime turėti labai gerus rezultatus!
Svarbiausia, planuojant operaciją kalbėtis su savo gydytoju, iškelti visus rūpimus klausimus ir nuspręsti gydymo taktiką kartu.
Turite klausimų? Rašykite man ir stengsimės kartu rasti tinkamiausią sprendimą jūsų problemoms išspręsti!
Karolina