Plokščia pėda. Kada sunerimti?

Plokščia pėda. Kada sunerimti?

Ar pastebite, kad stovint čiurna pakrypsta į vidų? Ar jūsų batai labiau nusidevėję ir taip pat pakrypę į vidų? Ar jaučiate pėdų skausmą ypač po ilgesnės dienos vaikštant ar stovint? Labai tikėtina, kad turite plokščią pėdą. Tačiau ką dėl to daryti? Tai ir išsiaiškinsime!

KAS YRA PĖDOS SKLIAUTAS?

Kalbant apie plokščiapėdystę labai svarbu suprasti, kas yra pėdos skliautas ir kam jis mums reikalingas. Iš tikrųjų pėda turi tris skliautus: priekinį skersinį bei vidinį ir šoninį išilginius Kalbant apie plokščiapėdystę daugiausiai kalbame apie vidinį pėdos skliautą. Jį galime matyti stovint vidinėje pėdos pusėje. Gali kilti klausimas, kam gi iš viso tie skliautai reikalingi? Jie mums yra būtini tam, kad einant ar bėgant tolygiai paskirstytų pėdai tenkančią smūginę energijąi ir krūvį.

KAIP NUSTATYTI SAVO PĖDOS SKLIAUTĄ?

Paprastas būdas tai atlikti namuose yra šlapia pėda atsistoti ant popieriaus lapo ir patyrinėti likusį antspaudą. Jei matote, kad vidurinė antspaudo dalis yra siaura, tikėtina, kad turite normalų arba aukštą skliautą, jei plati - plokščią pėdą. Stipriai progresavus šiai deformacijai galite stovint matyti, kad vidinė pėdos dalis remiasi į žemę, ko neturėtų būti. Na o jei kyla įtarimų ir nesate tikri, visuomet galima apsilankyti pas ortopedą traumatologą!

KOKIE POKYČIAI VYKSTA PĖDOJE?

Skliautui mažėjant atsiranda įvairios deformacijos, tarp jų ir visiems gerai žinoma Hallux valgus, o krypstant nykščiui deformuojasi ir kitų pėdos pirštų sąnariai. Esant didelei plokšiapėdystei čiurnos sąnarys krypsta į vidų, krūvis jame paskirstomas netolygiai ir prasideda čiurnos sąnario artrozė (sudilimas). Dėl netaisyklingos čiurnos padėties bei žemo skliauto ir kiti pėdoje esantys sąnariai gauna netolygų krūvį, dėl to gali vystytis ir jų artrozė. Tuomet pasikeičia visa kojos ašis ir gali atsirasti kelio bei klubo sąnariu skausmai. 

KĄ DARYTI, JEI ĮTARIU, KAD TURIU PLOKŠČIĄ PĖDĄ?

Jei jaučiate pėdų mėšlungį, greitesnį nuovargį vaikštant, ilgiau stovint, pėdų ar kojų raumenų skausmus, pastebite eisenos pokyčius, būtina kreiptis į ortopedą traumatologą! Vizito metu ištiriame sąnarių būklę atlikdami rentgenogramas bei patikrindami pėdos ir čiurnos judesius. Na ir, žinoma, diagnozavus plokščią pėdą paskiriame gydymą.

KAIP GYDOMA PLOKŠIAPĖDYSTĖ?

Jei pėdos sąnarių būklė dar pakankamai gera ir skausmai nevargina nuolatos pirma pagalba kurią suteikiame yra specialų ortopedinių vidpadžių pritaikymas. Siunčiame pacientus pas ortopedinių priemonių gamintoją, kuris pagal jūsų pėdos antspaudą pritaiko asmeninius vidpadžius. Jie reikalingi tam, kad paskirstytų pėdai tenkantį krūvį taip, kad išvengtume deformacijų.

Taip pat dėl pėdos skausmų siunčiame pacientus reabilitacijos procedūroms. Svarbu apsilankyti ir pas kineziterapeutą, kuris paskiria mankštos pratimus pėdos raumenims stiprinti. 

PLOKŠČIOS PĖDOS OPERACINIS GYDYMAS

Kol jums plokščiapėdsytė nesukelia didelio diskomforto ir avint ortopedinius vidpadžius nejaučiate skausmo, su operacija skubėti nereikia! 

Tačiau pasitaiko atvejų, kai vidpadžiai ir kineziterapija nebepadeda, tuomet tikslingas operacinis gydymas. Tokiu atveju, vertėtų kreiptis į ortopedą traumatologą, kuris specializuojasi pėdos bei čiurnos chirurgijoje.

Plokšiapėdsytės operacinis gydymas yra sudėtingas, atliekamos osteotomijos (atliekamas pjūvis kaule, koreguojama ašis ir fiksuojama metalo konstrukcijomis) bei atrodezės (sąnarių uždarymo operacijos). Pėdos chirurgija yra sudėtinga dėl sudėtingos pėdos anatomijos.

Taip pat kalbant apie šias operacijas labai svarbu, kad būtų gera kraujotaka pėdose, kad pacientas neturėtų antsvorio, o sergant cukriniu diabetu būtina gera glikemijų kontrolė, kitu atveju turime labai didelę komplikacijų riziką. 

Tad jei galvojate apie operaciją, turite gerai suprasti visas rizikas ir nusiteikti ilgam sveikimo periodui.

Labai svarbu laiku kreiptis į ortopedą traumatologą, kol dar galime jums padėti konservatyviomis gydymo priemonėmis. Rūpinkitės savo pėdų sveikata ir nelaukite, kol deformacija bus per daug progresavusi!

Turite klausimų? Rašykite man ir stengsimės kartu rasti tinkamiausią sprendimą jūsų problemoms išspręsti!

Karolina

Back to blog