Ar galiu avėti aukštakulnius nėštumo metu?

Ar galiu avėti aukštakulnius nėštumo metu?

Aukštakulniai mums, moterims, suteikia elegancijos, pasitikėjimo savimi, leidžia pabrėžti savo moteriškumą. Ne paslaptis, kad nėštumas turi panašų poveikį mūsų psichologijai, nes besiruošdamos tapti mamomis pereiname tik per išskirtinai moterims būdingą kelionę. Tačiau ar aukštakulniai ir nėštumas gali būti suderinami? Daugumai nėštukių kyla klausimas: ar visgi galiu nėštumo metu avėti aukštakulnius? Tačiau atsakymas nėra toks paprastas ir vienareikšmiškas.


Kad atsakytume į šį klausimą, turime suprasti, kokie pokyčiai vyksta mūsų kūne nėštumo metu ir kaip mūsų kūną keičia aukštakulnių avėjimas. Aukštakulnių avėjimas gali būti žalingas, ypač jei nesirūpiname savo pėdomis tinkamai.

KRŪVIO PASISKIRSTYMO POKYČIAI 

Avint aukštakulnius pakeičiame krūvio tenkančio pėdai pasiskirstymą. Didesnis krūvis tenka pėdų priekinei daliai, ten esantiems sąnariams, raiščiams, sausgyslėms. Nėštumo metu dėl didėjančio kūno svorio, pasikeičia kūno gravitacijos centras, todėl šis krūvis yra dar didesnis ir poveikis pėdos struktūrai - stipresnis. 


NĖŠTUMO METU, DĖL PASIKEITUSIO HORMONŲ BALANSO PALAISVĖJA RAIŠČIAI, ESANTYS PĖDOSE BEI ČIURNOSE 


Dėl laisvesnių raiščių yra didesnė traumų bei sąnarių pažeidimo rizikai, nes jie praranda stabilumą. Taip pat dėl šių priežasčių, jei iki nėštumo turėjote pėdų deformacijų, jos gali greičiau progresuoti. Turbūt teko girdėti, kad moterys pastebi po nėštumo, jog reikalingi didesnio dydžio batai. Ir tai visiškai tiesa! 



KOJŲ MĖŠLUNGIS 

Avint aukštakulnius, blauzdos užpakalinės grupės raumenims tenka didesnis krūvis, jie nuolat būna įsitempę, o tai didina mėšlungio riziką. Nėštumo metu dėl pasikeitusio hormonų balanso, mitybos, maisto medžiagų įsisavinimo, pasikeičia elektrolitų (kalcio, magnio) kiekis organizme. Šie pokyčiai taip pat sukelia kojų mėšlungį.

KOJŲ TINIMAS

Nėštumo metu dėl prastesnės veninės kraujotakos (ypač vėlesniuose trimestruose) atsiranda dažnesnis kojų tinimas, gali formuotis venų varikozės (paviršinės kojų venos išsiplečia, gali formuotis mazgai). Aukštakulniai dėl raumenų apkrovimo šią būklę gali pabloginti.


AVĖTI AR NEAVĖTI?

Pirmojo nėštumo trimestro metu aukštakulnius avėti galima, tačiau stenkitės tai daryti ne ilgais laiko periodais bei vaikščioti labai atsargiai stengiantis išvengti traumų. Kaip gyd. rez. ortopedė traumatologė siūlyčiau vėlesnių trimestrų laikotarpiu susilaikyti nuo aukštakulnių avėjimo. Matydama ir taip dažnas traumas avint aukštakulnius bei sudėtingą jų gydymą, rekomenduoju nėštumo metu saugoti save bei būsimą naujagimį.

Aukštakulnius padėkite į šalį antro bei trečio trimestro metu ir rinkitės patogią avalynę, o aukštakulniais galėsite džiaugtis po gimdymo!

Jei visgi pasirinkau avėti aukštakulnius, kaip sau pagelbėti?

  • Įvertinkite savo pėdų dydžio pokyčius ir apsvarstykite didesnio dydžio aukštakulnius
  • Rinkitės platformas (wedges) ir kuo žemesnį kulniuką.
  • Atlikite pėdų pratimus prieš ir po aukštakulnių avėjimo, o pajutusios pėdų skausmą rinkitės patogesnius batus. (Apie pėdų pratimus skaitykite mūsų instagram ir kituose blog'uose)
  • Siekiant išvengti mėšlungio atlikite blauzdų tempimo pratimus prieš ir po aukštakulnių avėjimo. Vartokite kalcio bei magnio papildus (tik pasitarus su šeimos gydytoju arba ginekologu) bei gerkite pakankamai vandens.
  • Siekiant išvengti kojų tinimo venkite ilgo stovėjimo bei sutrumpinkite aukštakulnių avėjimo laiką. Gali padėti ir kompresinės kojinės (dėl jų pasirinkimo pasitarkite su savo ginekologe).

O svarbiausia vaikščiokite lėtai ir atsargiai! 

Turite klausimų? Rašykite man ir stengsimės kartu rasti tinkamiausią sprendimą jūsų problemoms išspręsti!

Karolina



Grįžti į tinklaraštį