Ne paslaptis, kad aukštakulnių avėjimas mums, moterims, suteikia pasitikėjimo savimi. Avėdamos aukštalkulnius jaučiamės elegantiškos ir grakščios. Tačiau labai svarbu suprasti, kad ilgas aukštakulnių avėjimas bei netinkami aukštakulniai gali turėti neigiamos įtakos mūsų sveikatai. Dažnai susimąstome tik apie aukštakulnių žalą mūsų pėdoms, tačiau svarbu suprasti, kad avint juos pasikeičia visa mūsų kūno laikysena. 

STUBURO LINKIAI

Kalbant apie laikyseną turime įsivaizduoti, kaip atrodo žmogaus stuburas. Jis yra sudarytas iš daugybės slankstelių, kurie tarpusavyje jungdamiesi sudaro sąnarius ir jų dėka galime judėti. Svarbu suprasti, kad stuburas nėra visiškai tiesus. Žiūrint iš šono turime keturis fiziologinius linkius: kaklinę bei juosmeninę lordozes (linkis į priekį) bei krūtininę ir kryžkaulinę kifozes (linkis atgal). Šiuos linkius palaiko stuburą stabilizuojantys raumenys. 

KAS ATSITINKA AVINT AUKŠTAKULNIUS?

Stovint basomis mūsų kūnas su žeme sudaro 90 laipsnių kampą. Įsvaizduokite, jei mūsų kūnas būtų tiesus kaip lazda ir stuburas būtų nelankstus, tuomet su aukštakulniais atitinkamai šis kampas būtų mažesnis, nes pasvirtume į priekį.

Žinoma, mūsų kūnas toks nėra, tad avint aukštakulnius jis prisitaiko: stuburas per juosmeninę dalį labiau išlinksta, krūtinė išstūmiama į priekį, o sėdmenys atgal. Dėl šių pokyčių pasikeičia fiziologiniai stuburo linkiai, ypač padidėja juosmeninė lordozė, tuomet dubuo palinksta į priekį. Visi šie pokyčiai lemia netaisyklingą laikyseną ir sukelia nugaros skausmus.

KOKIOS GALI BŪTI ILGALAIKĖS PASEKMĖS?

Kaip jau minėjau, stuburą sudaro daugybė sąnarių, tad kai jie juda netinkamai, yra nuolat priverstinėje nepatogioje padėtyje, krūvis pasiskirsto nevienodai ir gali atsirasti tarpslankstelinių diskų išvaržos, raiščių traumos, netgi artrozė (sąnarių sudilimas). 

Nešiojant aukštakulnius nugaros raumenys siekdami išlaikyti fiziologinius linkius yra labiau įtempti ir greičiau nuvargsta, dėl to atsiranda lėtiniai nugaros skausmai.


AR TURIU ATSISAKYTI AUKŠTAKULNIŲ?

Tikrai ne! Šia informacija dalinuosi tikrai ne tam, kad parodyčiau, kokie aukštakulniai blogi ir kad jų negalima nešioti. Noriu, kad suprastumėte, jog aukštakulnių avėjimas gali turėti rizikų, todėl juos reikia rinktis ir avėti atsakingai.

 

KA DARYTI, KAD IŠVENGČIAU NETAISYKLINGOS LAIKYSENOS?

1. Įvertinkite savo sugebėjimus, ne visoms pavyksta su aukštais kulniukais vaikščioti kaip modeliams, bet ne visoms ir būtina!

2. Esant galimybei rinkitės žemesnius aukštakulnius, o aukštu kulniuku palikite ypatingoms progoms.

3. Rinkitės aukštakulnius, kurie pritaikyti jūsų pėdai, yra tinkamo dydžio, pločio bei iš kokybiškų medžiagų.

4. Leiskite savo pėdoms bei nugarai pailsėti ir nenešiokite kasdien vien aukštakulnių.

5. Atlikite tempimo pratimus. Po aukštakulnių avėjimo labai svarbu leisti raumenims atsipalaiduoti ir pailsėti nuo neįprasto krūvio.  Atlikite pėdų, blauzdų, taip pat ir nugaros tempimo pratimus.

6. Sporto salėje nepamirškite stiprinti ir nugaros raumenis.

7. Vaikščiodamos su aukštakulniais nepamirškite palaikyti teisingos laikysenos, stenkitės ištiesi nugarą, nenulenkti kaklo, nenuleisti pečių, per daug neišlenkti juosmens.

8. Na ir svarbiausia, klausykite savo kūno, jei avint aukštakulnius jaučiate nugaros skausmą, kreipkitės į specialistą, kuris padės išsiaiškinti, kodėl kyla problemos ir kaip jas išspręsti.

Turite klausimų? Rašykite man ir stengsimės kartu rasti tinkamiausią sprendimą jūsų problemoms išspręsti!

Karolina

Karolina Staškevičiūtė