Achilo sausgyslės tendinitas

Achilo sausgyslės tendinitas

Ši patologija daugumai gali būti negirdėta, kadangi nėra tokia dažna bendrojoje populiacijoje. Ji gerokai dažnesnė tarp aktyvių žmonių, ypač sportininkų, tokių kaip bėgikai. Įvairių straipsnių duomenimis diagnozuojama net iki 24%. Tačiau kodėl svarbu apie ją kalbėti? Mums, moterims, tai ypač aktualu, kadangi aukštakulnių avėjimas turi tiesioginės įtakos Achilo sausgyslės pažeidimams bei būtent šiai patologijai.

Kaip visuomet, kad geriau suprastume ligą, svarbu žinoti, kur pažeista struktūra yra mūsų kūne. Tad pradėkime nuo pradžių. Achilo sausgyslė jungia blauzdos užpakalinės grupės raumenis prie kulnakaulio. Šios grupės raumenys atsakingi už plantarinę fleksiją, paprastai tariant už pėdos lenkimą žemyn. Šią sausgyslę kiekvienas galime nesunkiai apčiuopti užpakalinėje čiurnos dalyje.

KAIP AUKŠTAKULNIŲ AVĖJIMAS SUSIJĘS SU ACHILO SAUSGYSLĖS PAŽEIDIMAIS?

Dažnai ir ilgai avint aukštakulnius užpakaliniai blauzdos raumenys yra nuolat apkraunami ir įsitempę, tuo pačiu didesnis krūvis tenka ir Achilo sausgyslei. Laikui bėgant dėl tokios priverstinės padėties ši sausgyslės gali sutrumpėti. Jai sutrumpėjus pakinta struktūra ir yra didesnė pažeidimo, traumų, uždegimo rizika. 


KAS YRA TENDINITAS?

Paprastai tariant tai yra sausgyslės uždegimas. Jo metu sausgyslėje susidaro maži įtrūkimai, pakinta jos struktūra, sausgyslė sustorėja, todėl judesio metu dirgina savo dangalą bei kitus aplinkinius audinius ir jaučiame skausmą. 

Achilo sausgyslės tendinitas skirstomas į du tipus pagal pažeistą vietą:

1. Tvirtinimosi vietos - sausgyslė pažeidžiama prisitvirtinimo prie kulnakaulio vietoje

2. Laisvos dalies - sausgyslė pažeidžiama aukščiau tvirtinimosi vietos.

Nuo sausgyslės pažeidimo vietos priklauso ir simptomai. Jei turime tvirtinimosi dalies tendinitą gali netgi atsirasti kaulinės išaugos kulnakaulio srityje. Atitinkamai nuo pažeistos sausgyslės dalies priklauso kuri vieta yra skausmingiausia, kur matomas patinimas, sustorėjimas.


KOKIE DAR SIMPTOMAI BŪDINGI ACHILO SAUSGYLĖS TENDINITUI?

1. Skausmas palaipsniui didėja, ypač sustiprėja po aktyvios fizinės veiklos, treniruočių.

2. Skausmas bei sustingimas jaučiami ryte.

3. Stebimas sausgyslės sustorėjimas.

4. Patinimas sausgyslės srityje, progresuojantis dienos eigoje.


KOKS YRA ŠIOS PATOLOGIJOS GYDYMAS?

1. Poilsis. Rekomenduojama neužsiimti aktyvia fizine veikla, kuri apkrauna Achilo sausgyslę, tokia kaip bėgimas, šokinėjimas. Norint išlikti fiziškai aktyviam reikėtų rinktis mažiau krūvio turintį sportą - plaukimą.

2. Esant patinimui ir ūmiam skausmui šaldyti skausmingą vietą bei stengtis laikyti koją pakeltą sėdint ar gulint.

3. Specialūs ortopediniai vidpadžiai, nukraunantys kulną.

4. Ortopediniai įtvarai nešiojami nakties metu, kad sausgyslė būtų ištempta ir neprogresuotų jos trumpėjimas.

4. Priešuždegiminiai vaistai (tokie kaip visiems gerai žinomas ibuprofen).

5. Blauzdos tempimo pratimai.

6. Reabilitacijos procedūros, kineziterapija.

Labai svarbu šią patologiją atpažinti laiku ir kreiptis pagalbos, kadangi stipriai pažeidus sausgyslę ir prasidėjus jos degeneracijai padidėja plyšimų rizika. O po Achilo sausgyslės plyšimo sveikimo periodas yra ilgas ir sudėtingas.

AR TURIU ATSISAKYTI AUKŠTAKULNIŲ?

Jei esate su šia patologija susidūrusi, rekomenduojama ūmiu periodu aukštakulnių atsisakyti. Uždegimui praėjus, galima ir vėl nešioti aukštakulnius, tačiau norint išvengti tendinito būtina atlikti blauzdos tempimo pratimus po aukštakulnių avėjimo! Ir tai būtina visoms, ne tik toms, kurios jau turėjusios tendinitą.

KOKIE BLAUZDOS TEMPIMO PRATIMAI NAUDINGI?

1. Atsiremkite į sieną rankomis, vieną koją pastatykite arčiau sienos ir sulenkite, o kitą palikite toliau nuo pirmosios ir ištiestą, tuomet lenkiant pirmąją koją tempkite Achilo sausgyslę.

2. Atsiremkite į sieną rankomis, vieną koją pastatykite žingsniu toliau nuo sienos, kitos pirštus atremkite į sieną, svorį laikant tik ant kulno.

3. Atsistokite ant laiptelio ar kitos pakylos viena arba abiem pėdom, kad pusė pėdos kabėtų ore ir lėtai leiskitės žemyn.

Šių pratimų metu turite jausti tempimą nugarinėje blauzdos pusėje. Juos vertėtų kartoti bent po 3 kartus pratimą atliekant 30 sekundžių. Po kiekvieno aukštakulnių avėjimo!


Turite klausimų? Rašykite man ir stengsimės kartu rasti tinkamiausią sprendimą jūsų problemoms išspręsti!

Karolina

Grįžti į tinklaraštį