Hiperhidrozė. Prakaituojančios pėdos. Ką daryti?

Hiperhidrozė. Prakaituojančios pėdos. Ką daryti?

Turbūt daugeliui yra tekę atsidurti nemalonioje situacijoje dėl prakaituojančių pėdų sukeliamo nemalonaus kvapo ir diskomforto avalynėje. Tai yra visiškai normalu! Kadangi prakaitavimas yra fiziologinė organizmo reakcija, kurios dėka yra vėsinama kūno temperatūra. 

Pėdos gali prakaituoti dėl aktyvios fizinės veiklos, sporto metu bei dėl netinkamos avalynės. Vis dėlto, jei jūsų pėdos prakaituoja nuolatos ir neįprastai stipriai, tai gali būti HIPERHIDROZĖ (perteklinis prakaitavimas).

Dėl hiperhidrozės gali prakaituoti ne tik padai, bet ir delnai, pažastys, veido bei galvos oda. Ši liga gali būti negirdėta, kadangi nėra labai dažna - ja serga tik apie 5 % populiacijos. Tam, kas nėra susidūręs su hiperhidroze gali pasirodyti, kad tai menka problema, tačiau ši patologija sukelia didžiulį emocinį stresą, nepatogumo jausmą, dėl ko prastėja gyvenimo kokybė, žmonės atsisako mėgstamų veiklų, kad išvengtų prakaitavimo.


KAS SUKELIA HIPERHIDROZĘ?

Hiperhidrozė yra skirstoma į pirminę ir antrinę. Pirminė dažniausiai yra idiopatinė, tai reiškia, kad priežastis yra nežinoma. Antrinė dažniausiai sukelta vartojamų vaistų arba ligos. Atliktų tyrimų duomenimis nustatyta, kad iki 93% hiperhidrozės atvejų yra idiopatinės kilmės. Todėl gydymas būna tik simptominis.

KOKIOS GALI BŪTI ANTRINĖS HIPERHIDROZĖS PRIEŽASTYS?

Įvairios ligos, tokios kaip skydliaukės hiperfunkcija (hipertiroidizmas), cukrinis diabetas, menopauzė, Parkinsono liga, širdies funkcijos nepakankamumas, netgi kai kurios onkologinės ligos (limfomos, leukemijos).

Įvairių vaistų vartojimas. Tokių kaip antidepresantai, analgetikai, antipiterikai (vaistai nuo karščiavimo), hormoniniai preparatai, antihipertenziniai vaistai (nuo aukšto kraujospūdžio).

KODĖL GAUSUS PRAKAITAVIMAS GALI BŪTI PAVOJINGAS?

Prakaitavimas - drėgna terpė sukuria puikias sąlygas mikroorganizmų dauginimuisi, todėl didėja pėdų grybelio, bakterinių ar virusinių infekcijų rizika. Dėl šios priežasties yra be galo svarbu rūpintis savo pėdomis ir užkirsti kelią šioms ligoms!

 

KADA KREIPTIS Į SPECIALISTĄ DĖL HIPERHIDROZĖS?

  1. Jei pastebėjote, kad prakaituojate intensyviau ir daugiau nei įprastai ir tai jus vargina 6 mėnesius. 
  2. Jei prakaitavimas trukdo kasdienėms veikloms ir gyvenimo kokybei.
  3. Jei nepavyksta suvaldyti prakaitavimo jokiomis priemonėmis.

Lietuvoje šios ligos gydymu užsiima gydytojai dermatologai. Specialistai skiria specialų gydymą, vietinius arba sisteminius vaistus. Bet reikia nepamiršti ir profilaktinių priemonių.


KAIP IŠVENGTI PĖDŲ PRAKAITAVIMO?

  1. Labai svarbi yra pėdų higiena! Pėdas reikia plauti kasdien bei kruopščiai nusausinti, ypač tarpupirščius, kad nesikauptų drėgmė, nesiformuotų žaizdelės.
  2. Vertėtų rinktis batus iš medžiagų, kurios leidžia pėdoms “kvėpuoti” (natūralios medžiagos, oda), vengti guminių, plastikinių batų, kuriuose pėdos greitai sušyla ir prakaituoja
  3. Vengti sintetinių kojinių, rinktis medvilnines, kurios geriau sugeria drėgmę bei taip pat leidžia pėdoms “kvėpuoti”.
  4. Pajutus, kad kojinės sudrėko, reikėtų jas pasikeisti.
  5. Rūpintis savo pėdomis atrinktomis specialiomis priemonėmis. Populiariausias rinkinys padedantis stipriai kontroliuoti prakaitavimą https://irgigaliu.lt/products/prakaituojancioms-pedoms-gaivumo-oaze
  6. Niekuomet nesigėdinkite ir kreipkitės pagalbos. Mes esame tam, kad jums padėtume su visomis pėdų problemomis. Lauksime jūsų atvykstant į mūsų naująją studiją Mindaugo g. 6, Vilnius. 👣

 

Turite klausimų? Rašykite man ir stengsimės kartu rasti tinkamiausią sprendimą jūsų problemoms išspręsti!

Karolina

Grįžti į tinklaraštį