Turbūt beveik kiekvienai yra tekę patirti čiurnos traumą, dar kitaip visų įprastai vadinamą kaip čiurnos „nikstelėjimą“. Dažniausiai tai yra tiesiog raiščių patempimas ir skausmas praeina po keletos dienų be rimtesnių pasekmių.
Pati pastebiu, kad budėjimų metu čiurnos traumos yra vienos dažniausių skubios pagalbos skyriuje. Ne paslaptis, kad avint aukštakulnius, ypač jei nesame pratusios prie jų, taip pat dažnai pasitaiko čiurnos „nikstelėjimų“. Tačiau ką daryti tuomet? Ar iš karto važiuoti į skubios pagalbos skyrių? Ar šaldyti, o gal šildyti traumuotą koją? Ar dėti močiutės rekomenduotus kompresus ? Šiuos ir kitus klausimus susijusius su čiurnos traumomis ir aptarsime!
KOKIĄ PIRMĄ PAGALBĄ GALIU SAU SUTEIKTI?
1. Šaltis. Esant bet kokiai traumai, tarp jų ir čiurnos, šaltis yra vienas pagrindinių pirmos pagalbos metodų. Reikia šaldyti traumuotą vietą iš karto po traumos. Svarbu nedėti ledukų ar kitų šaldytų produktų tiesiai ant odos (nebent tais pecialūs šaldymo maišeliai su geliu), o įvynioti juos į rankšluostuką, kad nenušaltumetė odos. Šaldyti reikėtų keleta kartų per dieną po 15-20min. Šaltis naudingiausias pirmas tris paras po traumos (tačiau tikrai nekenkia ir vėliau!), kadangi sumažina audinių patinima.
2. Kojos laikymas aukščiau. Sėdint koją reikėtų pasidėti ant gretimos kėdės, o gulint ant pagalvės, stengtis kuo mažiau laiko praleisti nuleidus koją. Taip padedame mažinti patinimą, o tuo pačiu ir skausmą.
3. Poilsis. Net jei ir nėra raiščių plyšimų ar kaulų lūžių, vis tiek reikėtų keletą dienų stengtis mažiau vaikščioti. Aplinkiniai čiurnos audiniai traumos metu yra sužalojami, tad jiems reikia laiko sugyti.
4. Stabilumo palaikymas. Jei jaučiate, kad tam tikri judesiai sukelia didesnį skausmą ar einant atrodo, kad čiurna nestabili, gali būti naudingas ortopedinis įtvaras ar elastinis bintas. Imobilizacija taip pat suteikia ir saugumo jausmą, todėl vaikščiodamos jaučiamės drąsiau. Tačiau labai svarbu per daug nesuspausti audinių bintuojant elastiniu bintu, nes jiems patinus galite dar labiau sutraumuoti dėl spaudimo.
KADA KREIPTIS Į SKUBIOS PAGALBOS SKYRIŲ?
1. Jei matote akivaizdžią deformaciją čiurnos srityje.
2. Jei jaučiate kojos aptiprimą ar negalite pajudinti pirštų.
3. Jei traumuota koja negalite priminti dėl skausmo.
4. Jei nepaisant pirmos pagalbos koja stipriai tinsta ir skausmas tik stiprėja.
KO GALIU TIKĖTIS SKUBIOS PAGALBOS SKYRIUJE?
Pirmiausia mes, ortopedai traumatologai, įvertiname koją kliniškai, patikriname ar galimi judesiai per čiurnos sąnarį, kurie judesiai sukelia didžiausią skausmą, kurioje pusėje stebime didžiausią patinimą. Taip pat įvertiname ar nėra kraujotakos ar jutimo sutrikimų.
Visuomet atliekame čiurnos sąnario rentgenogramas, kad galėtume įvertinti ar nėra lūžių. Tam tikrais atvejais atliekame ir čiurnos ultragarsinį tyrimą, tačiau įprastai priėmimo skyriuje jis nėra labai informatyvus. Na, o įtariant raiščių plyšimą ar patempimą, tam tikrais atvejais pritaikome imobilizaciją.
KĄ DARYTI JEI PO TRAUMOS SKAUSMAS NEPRAEINA?
Po čiurnos traumos skausmas gali išlikti ir keletą savaičių, tačiau su laiku jis turi mažėti arba išlikti tik tam tikrų judesių metu. Jei po traumos lankėtės skubios pagalbos skyriuje ir po paskirto gydymo būklė nei kiek nepagerėjo ar net pablogėjo per 1-2 savaites, vertėtų kreiptis į ortopedą traumatologą ambulatoriškai. Gydytojas įvertinęs situaciją gali paskirti išsamesnių tyrimų (tokių kaip magnetinis rezonansas), kurių priėmimo skyriuje atlikti neturime galimybės arba paskirti reabilitacines procedūras.
KAIP IŠVENGTI ČIURNOS TRAUMŲ AVINT AUKŠTAKULNIUS?
1. Dažnai čiurnos traumos pasitaiko dėl sąnario nestabilumo. Jis gali atsirasti dėl netinkamo raumenų ar raiščių balanso. Tad vertėtų apsilankyti pas kineziterapeutą, kuris įvertinęs jūsų kojos funkciją paskirs pratimus stiprinti problemines vietas.
2. Jei aukštakulnių neavite dažnai, pradžiai rinkitės žemesnius, storesniu kulniuku, tuomet vaikščioti bus lengviau ir jausitės stabiliau
3. Stenkitės vaikščioti lygiais paviršiais, o jei tenka eiti akmeniniu grindiniu ar žole, tą darykite itin atsargiai, lėtai bei esant galimybei įsikibkite į parankę draugui ar draugei:)
AR PO ČIURNOS TRAUMOS GALIU AVĖTI AUKŠTAKULNIUS?
Kai jaučiate, kad čiurnos nebeskauda jokių jdesių metu, galite laisvai vaikščioti, tuometu galite ir vėl puoštis aukštakulniais!
Turite klausimų? Rašykite man ir stengsimės kartu rasti tinkamiausią sprendimą jūsų problemoms išspręsti!
Karolina