Plaktukinės pirštų deformacijos

Plaktukinės pirštų deformacijos

Plaktukinės pirštų deformacijos viena dažniausių pėdos pirštų deformacijų. Jos būdingos visiems pėdos pirštams, išskyrus nykštį, tačiau dažniausia diagnozuojamos II-III pirštuose. Taip pat dažnai jos pasitaiko kartu su Hallux valgus.

Turint šią deformaciją pirštas nėra prigludęs prie pagrindo, o išlieka sulinkęs į viršų. Todėl formuojasi nuospaudos piršto viršuje.

Kaip ir kalbant apie visas pėdos deformacijas, svarbu įsivaizduoti pažeistos srities anatomiją, kad suprastume, kas ten vyksta ir kodėl. Visi pėdos pirštai, išskyrus nykštį, yra sudaryti iš trijų pirštakaulių, todėl turi tris sąnarius, du tarp pirštakaulių ir vieną jungiantį pirštą su padikauliu. Ši deformacija įvyksta per proksimalinį interfalanginį sąnarį, o paprasčiau tariant tai per arčiau pėdos esant piršto sąnarį. Šio, kaip ir visų kitų sąnarių, judesius lemia raumenys bei sausgyslės. Kai dėl tam tikrų priežasčių pirštas yra priverstinėje padėtyje sulenktas ilgą laiką, sausgylės sutrumpėja ir su laiku jis nebeišsitiesia. 

KAS SUKELIA PLAKTUKINES DEFORMACIJAS?

  1. Netinkama avalynė, ypač batai, kurie yra per siauri, per mažo dydžio arba netinkami jūsų pėdos skliautui.
  2. Plokščiapėdystė. Turint plokščią pėdą pirštai labiau linkę deformuotis, ypač jei nenešiojami tinkami ortopediniai vidpadžiai.
  3. Lėtinės sąnarių ligos, dėl kurių paveikiami visi kūno sąnariai, tarp jų ir pėdų pirštų.
  4. Hallux valgus deformacija. Stipriai į vidų pakrypęs nykštys stumia kitus pirštus į netinkamą padėtį.

KAIP DIAGNOZUOJAMA ŠI DEFORMACIJA?

Visuomet kliniškai įvertiname pėdą. Dažniausiai šios deformacijos nesunkiai matomos tiesiog pažiūrėjus į pirštus. Labai svarbu įvertinti, sąnarių judesius, kadangi šiai deformacijai progresuojant, sausgylės gali būti taip sutrumpėjusios, kad pirštas lieka sulenktas ir jo ištiesti be operacinio gydymo nebeįmanoma.

Taip pat atliekame rentgenogramas, kuriose įvertiname pažeistų pirštų sąnarių būklę. Kartu vertiname ar nėra kitų pėdos deformacijų, tokių kaip Hallux valgus arba plokščiapėdystės.

KAIP IŠVENGTI PLAKTUKINIŲ DEFORMACIJŲ?

Vengti siaurų, mažų batų. Renkantis naujus batus svarbu pasimatuoti ne tik savo įpastai nešiojamo dydžio, kadangi skirtingų gamintojų avalynės išmatavimai gali skirtis. Taip pat labai svarbu nusistatyti ar jūsų pėda plati, ar siaura ir rinktis batus pritaikytus jūsų pėdos tipui. Matuojantis batus reikėtų daugiau su jais pavaikščioti, pastovėti, pasėdėti, kad suprastumėte ar jie tikrai tinkamo dydžio, nespaudžia, netrina.


KAIP GYDOMOS ŠIOS DEFORMACIJOS?

Taikomos konservatyvios gydymo priemonės, kurios stabdo deformacijos progresavimą ir gali padėti grąžinti pirštą į pradinę padėtį, tačiau tik esant nedidelei deformacijai.

1. Tinkama avalynė.

2. Ortopediniai vidpadžiai, kurie paskirsto krūvį pėdoje taip, kad jo mažiau tektų pirštams.

3. Specialūs ortopediniai pirštų atskyrikliai, kuriuos reikėtų dėvėti kasdien batuose.

4. Tempimo pratimai pėdų raumenims.

Tačiau dažniausiai į specialistą pacientai kreipiasi šiai deformacijai jau stipriai progresavus ir vienintelis būdas veiksmingai ištaisyti piršto padėtį yra operacija.

KAIP ATRODO PLAKTUKINĖS PIRŠTO DEFORMACIJOS OPERACIJA?

Esant dar lanksčiam pirštui gali būti atliekamas sausgyslių ir raiščių atlaisvinimas arba perkėlimas. Tačiau dažniausiai sąnariai būna per daug pažeisti, pirštas nebelankstus ir tenka atlikti sąnario uždarymo operaciją (artrodezę). 

Operacijos metu atliekamas apie 2 centimetrų pjūvis nugarinėjė pėdos pusėje sąnario srityje, yra pašalinami sąnariniai paviršiai bei dalis kaulo, pirštas ištiesiniamas ir fiksuojamas tinkamoje padėtyje. Tam dažniausiai naudojame vielas, kurios įveriamos per piršto galą į pirštakaulius. Su šiomis vielomis tenka pabūti 3-6 savaites ir tuomet jos pašalinamos. Įprastai vielų pašalinimas vyksta konsultacijos metu ambulatoriškai, pakartotina operacija nereikalinga, kadangi jų galai būna palikti virš odos.

Po deformacijos korekcijos operacijos pacientus dažniausiai išleidžiame į namus tą pačią dieną. Pacientams pritaikomas specialus ortopedinis įtvaras, su kuriuo galima vaikščioti operuota koja minant tik ant kulno. 

Turite klausimų? Rašykite man ir stengsimės kartu rasti tinkamiausią sprendimą jūsų problemoms išspręsti!

Karolina

Grįžti į tinklaraštį