Jei susidūrėte su sąnarių, raumenų skausmu ar kitomis judėjimo sistemos problemomis, vertėtų kreiptis į ortopedą traumatologą. Tačiau prieš kreipiantis į specialistą, gali būti nedrąsu ir kilti daugybė klausimų. Dažnai klausimų kyla ir vizito metu, tačiau kartais pamirštame jų paklausti. Tad į dažniausiai kylančius bendruosius klausimus aš jums atsakysiu!

PAS KOKĮ GYDYTOJĄ REGISTRUOTIS?

Dauguma ortopedų traumatologų specializuojasi tam tikroje srityje, vieni užsiima sąnarių endoprotezavimu, kiti artoskopijomis, dar kiti pėdos chirurgija. Pirminį ištyrimą gali atlikti bet kuris specialistas, tačiau tam tikras patologijas geriausiai diagnozuoja ir efektyviausiai gydo būtent tos srities specialistai. Daugelyje gydymo įstaigų registruojantis būna nurodytos gydytojo domėjimosi sritys, tad į jas reikėtų atkreipti dėmesį. Jei užsiregistruosite pas gydytoją, kuris su jūsų patologija neužsiima, taip pat nereikia išsigąsti, visuomet stengiamės nukreipti pacientus savo kolegoms, kurie jums galėtų padėti geriausiai.

KOKIŲ KLAUSIMŲ GALIU TIKĖTIS?

Jei skundžiatės skausmu, svarbu žinoti, ne tik kur skauda. Mums, kaip ortopedams traumatologams,  labai svarbu žinoti, kiek laiko skausmas trunka, kur jis plinta, ar jis susijęs su judesiu, ar skauda ir ramybės metu. Galbūt pastebite, nuo kokios veiklos skausmas suintensyvėja arba kas padeda jį sumažinti?

Kaip ir nuvykus pas kiekvieną gydytoją, taip pat ir pas ortopedą traumatologą, svarbu, jei vartojate vaistus nuolat, žinoti jų pavadinimą, dozę ir kaip dažnai vartojate. Mums ypač svarbu planuojant operaciją žinoti ar vartojate buitiškai vadinamus “krauja skystinančius” vaistus. Tai pat svarbu žinoti, kodėl jie vartojami, kad žinotume, kada prieš operaciją juos saugu nutraukti ir vėl pradėti vartoti. 

KAIP ATRODO IŠTYRIMAS?

Visuomet pirmiausia apžiūrime probleminę vietą dėl matomų pokyčių, taip pat atliekame įvairius testus manipuliuodami rankomis. Patikriname sąnario aktyvius bei pasyvius judesius, skausmingus taškus.

Vizitas pas ortopedą traumatologą nelabai įsivaizduojamas be vaizdinių tyrimų. Dažniausias atliekamos yra rentgeno nuotraukos. Įprastai jas pavyksta padaryti to pačio vizito metu. Kalbant apie pėdas atliekamos pėdos trijų skirtingų projekcijų nuotraukos, nuotraukos su krūviu, tai yra stovint, bei čiurnos rentgenogramos. Pėdų ar čiurnų skausmus gali sąlygoti ir kojos ašies pakitimai bei kitų sąnarių problemos, tuomet atliekamos ir kitų sričių rentgenogramos. 

KOKIE DAR TYRIMAI GALI BŪTI REIKALINGI?

Kartais vien rentgeno nuotraukų nepakanka, tad atliekame ir kitokius, išsamesnius tyrimus. Siekiant geriau įvertinit kaulines struktūras atliekame kompiuterinės tomografijos tyrimą. Šis tyrimas yra gana greitas, vos keletas minučių. Jį vertindami matome ištirtą sritį įvairiomis projekcijomis mažais pjūveliais. Šį tyrimą galima įsivaizduoti kaip daug rentgeno nuotraukų, tad ir apšvita atliekant kompiuterinę tomografiją yra didesnė, todėl stengiamės jo dažnai nekartoti, jei nėra būtinų indikacijų. 

Siekiant įvertinti minkštuosius audinius, tokius kaip raiščius ar sąnarinę kremzlę, atliekame magnetinio rezonanso tyrimą. Kitaip nei kompiuterinė tomografija, šis tyrimas apšvitos neturi, kadangi veikia magnetinių spindulių pagalba. Todėl prieš šį tyrimą svarbu nusiimti visus metalinius daiktus, papuošalus, gydytojui svarbu žinoti, jei turite širdies stimuliatorių ar kitokių implantų kūne. 

Dar vienas iš naudojamų tyrimų gali būti ultragarsinis tyrimas. Jis taip pat skirtas įvertinti minkštuosius audinius, tačiau jo matomumas yra prastesnis, geriau matosi paviršinės struktūros, tad jis gali būti nepakankamas.

Ultragarsinis tyrimas

 

KĄ SVARBU ŽINOTI APIE ŠIUOS TYRIMUS?

Šie tyrimai įprastai atliekami ne vizito pas ortopedą metu. Jiems reikia registruotis po specialisto konsultacijos ir atlikus atvykti pakartotinei konsultacijai. Kalbant apie kompiuterinę tomografiją ir magnetinį rezonansą, jei šie tyrimai atliekami ne toje pačioje įstaigoje, kaip kad vyksta ortopedo traumatologo konsultacija, nepamirškite paprašyti, kad tyrimo vaizdus jums įrašytų į USB laikmeną ar diską. Siekiant gerai įvertinti patologiją, o ypač planuojant operaciją, mums labai svarbu matyti vaizdus, o ne tik radiologo aprašymą. 

AR GALIMOS INTERVENCIJOS VIZITO METU?

Viena iš intervencijų, kuri gali būti atliekama vizito metu yra injekcijos į sąnarius. Gali būti injekuojami priešuždegiminiai vaistai, analgetikai ar kitos medžiagos. Taip pat įtariant sąnario infekciją ar esant kitoms indikacijoms gali būti atliekamos diagnostinės punkcijos ir ištiriamas iš sąnario gautas skystis. 


KAIP PASIRUOŠTI OPERACIJAI?

Visuomet vizito metu stengiamės paaiškinti viską, tačiau esminiai dalykai yra operacijos dieną nevalgyti bei negerti. Dažniausiai prašome su savimi turėti priešoperacinius kraujo tyrimus, elektrokardiogramą, bei savo įprastai vartojamus vaistus. Dažnai operacijos būna planuojamos ir keletą mėnesių į priekį, tad per tokį laiko tarpą daug kas gali ir pasikeisti, todėl labai svarbu apie tai pranešti gydytojui. Jei nebegalite atvykti operacijai, susirgote ar pradėjote vartoti naujus vaistus, ypač kraują skystinančius, mums tai svarbu žinoti!

GYDYMO PLANO APTARIMAS

Mes pasiūlome jums gydymo variantus, kartais galime rinktis tarp konservatyvaus gydymo arba operacijos, taip pat tarp kirtingų operacijų, tad labai svarbu jums, kaip pacientui, suprasti, kaip kiekvienas gydymo variantas atrodo ir ko iš jo galima tikėtis. Galutinį sprendimą priimate tik jūs! Tad konsultacijos metu nebijokite klausti ir jei jaučiate, kad jums reikia daugiau laiko pagalvoti, neskubėkite priimti sprendimų, visuomet galima atvykti pakartotinai konsultacijai ir tuomet galutinai nuspręsti, koks gydymas jums priimtiniausias.

 

Turite klausimų? Rašykite man ir stengsimės kartu rasti tinkamiausią sprendimą jūsų problemoms išspręsti!

Karolina

Karolina Staškevičiūtė