Plantarinis fasictas - dažniausia kulno skausmo priežastis

Plantarinis fasictas - dažniausia kulno skausmo priežastis

Ar jūs dažnai susiduriate su kulno skausmu? Ypač atsikėlus ryte arba po ilgos darbo dienos? Ar darbe daug laiko praleidžiate stovint ir vaikštant? Didelė tikimybė, kad susidūrėte su plantariniu fascitu, dar daug kam girdėta liga kaip kulno pentinai. Turbūt išgirdus tokius burtažodius kyla daug klausimų: kas tai, kodėl atsiranda ir ką daryti? Tad išsiaiškinkime viską kartu!

Kad suprastume, kas yra plantarinis fascitas svarbu žinoti, kur yra ir kam reikalinga plantarinė fascija. Pradėkime nuo pradžių, fascija tai yra storas, fibrozinis (jungiamojo audinio) raištis. Pėdoje ji tvirtinasi prie kulnakaulio vidinio gumburėlio ir tęsiasi iki pirštakaulių. Plantarinė fascija mums reikalinga išlaikyti pėdos skliautą ir paskirstyti krūvį einant ar bėgant.

KODĖL ATSIRANDA KULNO SKAUSMAS? 

Dėl per didelės apkrovos plantarinėje fascijoje atsiranda smulkūs pažeidimai. Ilgai buvo manoma, kad dėl to atsiranda fascijos uždegimas, tačiau pastarųjų studijų duomenimis nustatoma, kad šios patologijos metu atsiranda daugybė mažų fascijos plyšimų, kurie netaisyklingai sugyja ir dėl to jaučiamas skausmas.

AR PRIKLAUSAU RIZIKOS GRUPEI?

Dažniausia nuo šios patologijos nukenčia vidutinio amžiaus, antsvorį turintys žmonės, ypač daug vaikštantys ar stovintys kasdien, turintys plokščiapadystę bei didesnis ligos paplitimas pastebimas tarp moterų. Tarp plantarinio fascito rizikos veiksnių yra ir netinkamos avalynės avėjimas, tokios kaip labai plokščiu, kietu padu, kai nėra tinkamos atramos pėdos skliautui. Deja ir aukštakulnių avėjimas susijęs su plantariniu fascitu. Tačiau nereikia išsigąsti! Su šia patologija susiduria net 10% populiacijos ir sėkmingai ją išsigydę grįžta į įprastą gyvenimo ritmą.

KAIP AUKŠTAKULNIAI VEIKIA PLANTARINĘ FASCIJĄ?

Vaikštant su aukštakulniais krūvis pėdoje pasiskirsto netolygiai, pėdos skliautas gauna didesnę apkrovą. Taip pat blauzdos užpakalinės grupės raumenys, kurie prie kulnakaulio tvirtinasi Achilo sausgysle, būna nuolat įsitempę. Kadangi šie raumenys gauna didesnę apkrovą, atsiranda rizika Achilo sausgyslei sutrumpėti, o jai trumpėjant plantarinė fascija yra labiau įtempiama ir taip žalojama.

KAS TIE „KULNO PENTINAI“?

Kulno pentinai nėra tas pats kas plantarinis fascitas, tačiau dažnai pasitaiko esant šiai ligai. Dėl nuolat traumuojamos fascijos, jos prisitvirtinimo prie kulnakaulio vietoje gali formuotis kaulinė atauga, kuri ir vadinama “kulno pentinu”. Ji taip pat sukelia diskomfortą bei skausmą.

KAIP PLANTARINIS FASCITAS DIAGNOZUOJAMAS? 

Įprastai specifinių tyrimų šios patologijos nustatymui nereikia. Diagnozuojame pagal tipinius simptomus bei klinikinio ištyrimo metu.

Tam tikrais atvejais gali būti naudojamas magnetinio rezonanso tyrimas, jį atlikus matome sustorėjusią fasciją bei smulkius plyšimus. Tačiau jis atliekamas ypač retai. Norint įvertinti ar yra susiformavusios kaulinės ataugos, jau minėti kulno pentinai“, atliekamos pėdos rentgenogramos.

KAIP GYDOMAS PLANTARINIS FASCITAS?

Gydymas visuomet pradedamas konservatyviais būdais. Labai naudingos yra reabilitacinės, kineziterapijos procedūros. Kineziterapeutas įvertinęs paciento funkcinę būklę skiria atitinkamus pratimus, dažniausia įvairius tempimo, volavimo, čiurnos, pėdos, blauzdos raumenų stiprinimo. Labai svarbu šiuos pratimus tęsti ir toliau savarankiškai, jau baigus reabilitacinį gydymą. 

Kaip minėjau, avalynė taip pat turi daug įtakos šiai ligai. Todėl svarbu rinktis tinkamus batus, gali būti naudojami žiedo formos įdėklai į avalynę, kurie paskirsto krūvį ir jį sumažina kulno srityje.

Jei konservatyvus gydymas neveiksmingas, gali būti atliekamos kortizono (steroidinio hormono) injekcijos į plantarinę fasciją taip siekiant sumažinti skausmą.

KAIP SAU PADĖTI IŠVENGTI PLANTARINIO FASCITO?

1. Rinkitės patogius batus, kurie pritaikyti jūsų pėdai, tinkami jūsų pėdos skliautui. 

2. Po aukštakulnių avėjimo svarbu atlikti pėdos bei užpakalinės blauzdos raumenų grupės tempimo pratimus.

3. Na, o svarbiausia laiku kreiptis į specialistą! Jei pastebėjote, kad minėti nusiskundimai vargina vis dažniau, nelaukite ir kreipkitės į ortopedą traumatologą!

 

Turite klausimų? Rašykite man ir stengsimės kartu rasti tinkamiausią sprendimą jūsų problemoms išspręsti!

Karolina

Grįžti į tinklaraštį