Ar jums kartais atrodo, kad vaikštant bate yra akmenukas, kuris sukelia dirginimą ir skausmą? Ar jaučiate pėdos pirštų aptirpimą? Tikėtina, kad jūs turite Mortono neuromą. Kyla klausimas, kas gi tas Mortonas ir kas toji jo neuroma? Apie tai šiandien ir papasakosiu!
KODĖL MORTONO NEUROMA?
Kaip ir daugelis įvairių ligų pavadintų žmogaus pavarde, taip ir ši gavo Mortono vardą būtent dėl gydytojo, Thomas George Morton, kuris pirmasis šią ligą aprašė. Tačiau kas gi ta neuroma? Tai yra nervą dengiančio audinio sustorėjimas. Dėl šio sustorėjimo nervas yra spaudžiamas ir sukelia tipinius simptomus.
KOKIE SIMPTOMAI BŪDINGI MORTONO NEUROMAI?
Dažniausiai ši patologija pažeidžia nervą einantį tarp III ir IV padikaulių (tačiau nebūtinai), tad ir simptomai yra susiję su šia lokalizacija. Pagrindinis simptomas yra skausmas būtent neuromos vietoje plintantis į III bei IV pėdos pirštus. Šis skausmas įprastai padidėja po fizinės veiklos, stovėjimo, vaikščiojimo. Dažnai pacientai apibūdina šį skausmą kaip „akmenuką bate“, kaip deginantį, „šaudantį“ skausmą. Kadangi nervas yra dirginimas gali pasireikšti ir kiti neurologiniai simptomai, tokie kaip pirštų jautrumo sumažėjimas ar aptirpimas.
KODĖL SUSIFORMUOJA MORTONO NEUROMA?
Šios ligos atsiradimo priežastys nėra visiškai aiškios, tačiau mokslinėje literatūroje kalbama, kad šio nervo dirginimas gali atsirasti dėl mažėjančio skersinio pėdos skliauto. Skliautui mažėjant aplinkiniai audiniai spaudžia, dirginą bei žaloja nervą, todėl atsiranda nervo uždegimas ir jis sustorėja. Vienas iš rizikos veiksnių yra aukštakulnių avėjimas, kadangi juos avint didesnis krūvis tenka pėdos priekinei daliai, kurioje ir yra būtent šis dažniausiai pažeidžiamas nervas. Todėl ši patologija net penkis kartus dažniau diagnozuojama moterims.
KAIP ORTOPEDAS TRAUMATOLOGAS DIAGNOZUOJA ŠIĄ LIGĄ?
Įprastai jau išgirdus paciento nusiskundimus galime įtarti, kad turime reikalų su Mortono neuroma. Taip pat visuomet kliniškai įvertiname pėdą. Atliekame testą, vadinamą Mulders. Suimame pėdą už abiejų pusių ir viena ranka pėdos dalį keliame į viršų, o kita spaudžiame žemyn, taip sukeldami judesį tarp III ir IV padikaulių, kur būtent ir būna Mortono neuroma. Jei šio testo metu jaučiamas skausmas, turime patvirtinimą. Tačiau galutinei diagnozei nustatyti dažniausiai atliekame ultragarsinį pėdos tyrimą, kurio metu matomas nervo sustorėjimas.
KOKS MORTONO NEUROMOS GYDYMAS?
Norint sumažinti krūvį tenkantį pėdos priekinei daliai rekomenduojame nešioti specialius ortopedinius vidpadžius, kurie sumažina nervo spaudimą. Taip pat vertėtų vengti siaurų batų, kad padikauliai nebūtų suspausti ir dar daugiau nedirgintų nervo. Simptomų mažinimui skiriame pėdos mankštas, kurių pagalba stiprinami vidiniai pėdos raumenys. Nesant gero rezultato, gali būti atliekamos gliukokortikoidų (hormonų) injekcijos į pažeistą pėdos vietą, taip mažinamas uždegimas.
Na, o jei simptomai trunka 9-12 mėnesių ir kiti gydymo būdai neveiksmingi, tuomet reikalingas operacinis gydymas, kuris įprastai yra labai sėkmingas. Mokslinių tyrimų duomenimis net 80-90% pacientų visiškai nebejaučia simptomų po operacijos!
KAIP ATRODO OPERACIJA?
Operacijos metu atliekamas kelių centimetrų pjūvis viršutinėje pėdos dalyje tarp III-IV padikaulių. Atlaisvinami aplinkiniai audiniai, raištis, fascija, kurie sukelia spaudimą. Sunkiais mortono neuromos atvejais gali būti šalinamas nervas, tačiau tuomet dalis pėdos tampa nejautri. Žinoma, tinkamiausią operacijos metodą turėtumėte aptarti kartu su gydytoju.
Po operacijos įprastai pacientus išleidžiame į namus tą pačią arba kitą dieną. Namuose reikia nešioti specialų įtvarą ribojantį krūvį priekinei pėdos daliai, o į įprastą gyvenimo ritmą veiklą sugrįžti galima tikėtis po 3-6sav.
KAIP IŠVENGTI ŠIOS PATOLOGIJOS?
1. Venkite siaurų batų,
2. Po aukštakulnių avėjimo atlikite pėdų mankštas, masažus, kad išvengtumėte pėdos skersinio skliauto mažėjimo.
3. Nešiokite ortopedinius vidpadžius, kurie sumažintų krūvį tenkantį priekinei pėdos daliai.
4. Pajutus simptomus kreipkitės į ortopedą traumatologą, kad galėtumėte pradėti gydymą laiku ir išvengti operacijos!
Turite klausimų? Rašykite man ir stengsimės kartu rasti tinkamiausią sprendimą jūsų problemoms išspręsti!
Karolina