Pėdų grybelis daug nepatogumų sukelianti liga, kuri yra daug dažnesnė nei gali atrodyti. Nuo jos nukenčia net iki 15-25% žmonių. Ši infekcija tyko visur, ypač drėgnoje aplinkoje - baseinuose, voniose, avalynėje, netgi patalynėje ar plaušinėse. Dauguma šios ligos nesureikšmina, tačiau grybelio negydant dėl pažeisto odos barjero gali prasidėti ir antrinė infekcija (sukelta kitų mikroorganizmų). Taip pat grybeliui užsitęsus, infekcija gali plisti ir į plaštakas, rankų nagus.
Šia liga sergantys žmonės jaučia diskomfortą, bijo avėti atvirus batus, rodyti kojas, dėl to atsiranda nuolatinis nerimas, prastėja gyvenimo kokybė, liga trukdo darbui, laisvalaikiui. Todėl labai svarbu kalbėti apie pėdų grybelį, kaip jį gydyti, o svarbiausia, kaip jo išvengti!
KAIP ATPAŽINTI PĖDŲ GRYBELĮ?
Pėdų grybelis pažeidžia įvairias pėdos dalis, tačiau dažniausiai tarpupirščius, padus, nagus. Pažeista oda parausta, pleiskanoja, trūkinėja, jaučiamas niežulys. Nagai tampa matiniai, susilpnėja, pradeda lūžinėti, pagelsta, kartais sustorėja, deformuojasi.
KAS SUKURIA TINKAMAS SĄLYGAS LIGOS ATSIRADIMUI?
1. Drėgmė. Ypač daug prakaituojančios pėdos, nekeičiamos kojinės, avalynė. Žmogaus oda nuolat atsinaujina, tad jos paviršiuje visuomet yra jau negyvų ląstelių, kurios kartu su drėgme sukuria puikias sąlygas grybeliui vystytis.
2. Užkrėtimas. Grybelis neatsiranda iš niekur, žmonės šiuo mikroorganizmu užsikrečia baseinuose, pirtyse, dalinantis rankšluosčiais, nagų priežiūros priemonėmis.
3. Susilpnėjęs imunitetas dėl kitų infekcinių, autoimuninių, lėtinių ligų.
4. Netinkama pėdų higiena . Retai plaunamos pėdos, nekeičiamos kojinės, pastovi drėgmė avalynėje.
5. Įvairios lėtinės ligos (viena dažniausių cukrinis diabetas), dėl kurių prastėja pėdų kraujotaka, jutimai.
KAIP IŠVENGTI PĖDŲ GRYBELIO?
1. Viešuose baseinuose, pirtyse, vandens parkuose, viešbučiuose vaikščiokite su savo avalyne.
2. Nesidalinkite pėdų higienos priemonėmis, batais, kojinėmis.
3. Lankydamiesi pas pedikiūro meistrę įsitikinkite, kad visos naudojamos priemonės yra dezinfekuojamos.
4. Venkite drėgnos aplinkos.
5. Rūpinkitės savo pėdų higiena!
KOKIOS SVARBIAUSIO PĖDŲ HIGIENOS TAISYKLĖS?
1. Plaukite pėdas kasdien su muilu, ypač esant gausiam prakaitavimui, po treniruotės. Po plovimo kruopščiai nušluostykite, leiskite pėdoms išdžiūti.
2. Kerpant nagus venkite kirpti kampučius, nepažeiskite odos.
3. Venkite sintetinių kojinių, rinkitės medvilnines, keiskite jas kasdien, esant gausiam pėdų prakaitavimui ir dažniau.
4. Venkite batų, kuriuose pėdos nekvėpuoja, gausiau prakaituoja (plastikiniai, guminiai, batai iš nekokybiškų medžiagų, sportiniai bateliai iš dirbtinės odos).
5. Naudokite priešgrybelinių savybių turinčias pėdų priežiūros priemones. Dezinfekuojančius purškalus, pėdų pudras neleidžiančias pėdoms sudrėkti. Mūsų patikrintas ir rekomenduojamas priemones galite įsigyti skiltyje grybelio prevencija.
6. Prižiūrėkite savo pėdas! Reguliariai tikrinkite ar nėra žaizdelių, nuospaudų, pakitimų odoje, naguose, tarpupirščiuose.
KĄ DARYTI ĮTARUS PĖDŲ GRYBELĮ?
Kreipkitės į gydytoją dermatologą. Gydytojas įvertinęs situacija paskirs jums tinkamą gydymą. Neužsiimkite savigyda, nebūtinai kas padėjo kaimynei, padės ir jums:)
Turite klausimų? Rašykite man ir stengsimės kartu rasti tinkamiausią sprendimą jūsų problemoms išspręsti!
Karolina