Dažnai išgirstu iš aplinkinių, kad skundžiasi čiurnos skausmu, tačiau šio simptomo nesureikšmina. Galvoja, kad „daugiau pavaikščiojo“, „ilgiau pastovėjo“ ir kad skausmas praeis. Žinoma, kartais taip ir būna, tačiau dažniau slypi gilesnė problema.
Dirbdama ambulatorijoje matau be galo daug pacientų, kurie kreipiasi į ortopedą traumatologą dėl čiurnos skausmo, deja, nemaža dalis tai daro pavėluotai, kai nebeturime konservatyvaus gydymo metodų ir reikalingas operacinis gydymas.
Tad gali kilti klausimas, kada sunerimti? Kad geriau suprastume, kada laikas kreiptis pagalbos, pirmiausia aptarkime dažniausias čiurnos skausmo priežastis.
Turbūt ūmus skausmas po traumos visiems yra suprantamas. Kaip elgtis patyrus traumą, galite skaityti ankstesniame mano straipsnyje apie čiurnos traumas.
Daugiau neaiškumų sukelia skausmas, kuris atsiranda be aiškios priežasties ir tęsiasi ilgą laiką (bent 6 savaites). Tokį skausmą galime vadinti lėtiniu.
Viena dažniausių šio skausmo priežasčių yra čiurnos sąnario artrozė (kremzlės dilimas). Įvairių šaltinių duomenimis būtent dėl šios patologijos skausmą kenčia net iki 70% žmonių. Viena dažniausių yra potrauminė artrozė. Tai čiurnos sąnario kremzlės pažeidimas atsirandantis po įvairių traumų. Ir nebūtinai po lūžių, prie artrozės gali prisidėti ir paprasčiausi raiščių patempimai. Todėl jei esate praeityje turėję čiurnos traumų, vertėtų į tai atkreipti dėmesį.
KODĖL ČIURNOS ATROZĖ TOKIA PAVOJINGA?
Sąnarinė kremzlė mūsų kūne, deja, bet neregeneruoja (neatsikuria). Yra įvairių operacijų metodų skirtų pagerinti kremzlės būklę, stabdyti artrozės progresavimą, tačiau pilnai jos atkurti, deja, dar neįmanoma. Todėl labai svarbu šią patologiją diagnozuoti kuo anksčiau ir imtis gydymo, kol kremzlė dar visiškai nesunykusi.
Kitu atveju, stipriai progresavus artrozei lieka tik čiurnos sąnario protezavimas arba sąnario uždarymo operacija - artrodezė. Deja, bet protezavimui yra tinkami ne visi pacientai, o po sąnario uždarymo operacijos prarandamas judesys per čiurnos sąnarį ir taip sumažinamas mobilumas. Todėl be galo svarbu laiku kreiptis pagalbos kol dar galime išvengti šių operacijų!
Kita dažna priežastis, lemianti iki 20% čiurnos skausmo yra lėtinis sąnario nestabilumas. Dažniausiai ši problema atsiranda dėl pasikartojančių čiurnos traumų ir netinkamo raiščių sugijimo ar laisvumo. Mums, moterims, ši problema yra ypač aktuali, kadangi labai dažnai traumos pasitaiko avint netinkamus aukštakulnius bei neparuošus pėdų jų avėjimui.
Taip pat čiurnos nestabilumui įtakos turi raumenų disbalansas, jei vienos grupės raumenys yra silpnesni nei kitų, čiurnos judesiai nėra taisyklingi ir tai lemia netinkamą krūvio paskirstymą bei lėtinį skausmą.
Kalbant apie čiurnos skausmą, svarbu paminėti ir sausgyslių uždegimus - tendinitus. Dėl pasikartojančių traumų ar per didelio krūvio gali išsivystyti sausgyslių uždegiminis procesas. Tuomet sausgyslė sustorėja ir sukelia skausmą judesio metu. Ši patologija įprastai nesunkiai išgydoma priešuždegiminiais vaistais bei reabilitacinėmis procedūromis.
Svarbu suprasti, kad pėdoje bei čiurnoje viskas glaudžiai susiję tarpusavyje. Todėl ir pėdos deformacijos, ypač plokščiapėdystė gali sukelti čiurnos skausmą. Šiai problemai įsisenėjus ir mažėjant pėdos skliautui čiurnos sąnarys krypsta į vidų, todėl krūvis paskirstomas netolygiai ir pažeidžiama sąnario kremzlė, dėl ko prasideda jau anksčiau minėta artrozė.
KADA TIKSLINGA KREIPTIS PAGALBOS?
Jei čiurnos skausmas trunka ilgiau nei 6 savaites ir jokios priemonės jo numalšinti nepadeda, būtina kreiptis į ortopedą traumatologą! Rekomenduoju kreiptis į gydytoją, kuris specializuojasi būtent šioje srityje. Dažniausiai registruojantis internetu būna nurodyta gydytojo domėjimosi sritys, o registruojantis skambučiu visuomet galima paklausti registratorių.
Taip pat esant galimybei prieš registruojantis vizitui, pasidomėkite internete, kurie gydytojai užsiima būtent čiurnos patologija. Žinoma, užsiregistravus pas kitą gydytoją gausite pagalbą, tačiau tikėtina, kad būsite nukreipti kitam specialistui ir tuomet visas gydymas užtruks ilgiau.
KAIP IŠVENGTI ČIURNOS SĄNARIO SKAUSMO?
Atsižvelgiant į dažniausias priežastis, rekomenduoju:
- Avint aukštakulnius rinkitės batelius su žemesniu kulniuku, jei neturite daug patirties bei vaikščiokite lygiais paviršiais, stengiantis išvengti čiurnos traumų.
- Prieš aukštakulnių avėjimą paruošti pėdas bei batelius. Atlikite mankštos pratimus, pasirūpinkite, kad pėdos bateliuose neslystų. Apie tai, kaip pasiruošti aukštakulnių avėjimui ir taisyklingai vaikščioti galite išmokti aukštakulnių mokymuose!
- Stiprinkite čiurnos sąnarį stabilizuojančius raumenis. Išsiaiškinti, kurios raumenų grupės yra probleminės ir kokie pratimai naudingi būtent jums, gali padėti kineziterapeutas.
- Esant plokščiai pėdai nešiokite ortopedinius vidpadžius.
- Na ir svarbiausia, laiku kreipkitės į ortopedą traumatologą dėl čiurnos sąnario skausmo, kad galėtumėte išsiaiškinti priežastį ir gauti tinkamą gydymą.
Turite klausimų? Rašykite man ir stengsimės kartu rasti tinkamiausią sprendimą jūsų problemoms išspręsti!
Karolina