Aukštakulnių pavojai. Kaip jų išvengti?

Aukštakulnių pavojai. Kaip jų išvengti?

Aukštakulniai – elegantiškumo ir moteriškumo simbolis, tačiau netaisyklingas jų avėjimas gali sukelti rimtų sveikatos problemų. Dažnai siekiant gražaus silueto, neatsižvelgiame į savo pėdų sveikatą. Tad labai svarbu suprasti, kokios gali būti netaisyklingo avėjimo pasekmės bei kaip teisingai pasirinkti ir avėti  aukštakulnius.

PAVOJAI, KYLANTYS DĖL NETAISYKLINGO AUKŠTAKULNIŲ AVĖJIMO

1. Stuburo patologijos. Aukštakulniai priverčia kūną išlaikyti nenatūralią laikyseną, kad kompensuotų pusiausvyros trūkumą bei pasikeitusį gravitacijos centrą. Todėl mūsų stuburas priverstas didinti savo linkius. Laikui bėgant tai sukelia nugaros juosmeninės dalies skausmą, o problemai progresavus gali sukelti ir stuburo išvaržas ar skoliozę.

2. Sąnarių ir raiščių pažeidimai. Netaisyklingas batų dydis ar per didelis kulno aukštis lemia, kad pėdoje krūvis pasiskirsto ne fiziologiškai, dėl to nukenčia raiščiai, sausgyslės, sąnariai. Viena dažniausių patologijų yra plantarinis fascitas, dėl kurio atsiranda stiprus kulno skausmas. Taip pat ilgai ir dažnai avint aukštakulnius gali sutrumpėti Achilo sausgyslė, dėl ko pasikeičia čiurnos raumenų balansas, sumažėja stabilumas. Na ir, žinoma, padidėja čiurnos traumų rizika.

3. Pėdų ir čiurnų deformacijos. Netinkami aukštakulniai gali pažeisti pėdų struktūrą, kadangi pėdai tenka būti priverstinėje padėtyje, krūvis pasiskirsto netolygiai, daugiau jo tenka priekinei pėdos daliai. Tai sukelia puikia sąlygas formuotis plaktukinėms pirštų ar Hallux valgus deformacijoms.

4. Kraujotakos sutrikimai. Aukštakulniai, ypač su siaura priekine dalimi, spaudžia pėdą ir trukdo kraujotakai. Taip pat avint aukštakulnius blauzdos užpakalinės grupės raumenys yra nuolat įsitempę, dėl ko prastėja kraujo apytaka, atsiranda sąstovis ir gali formuotis venų varikozės ar tromboflebitai (venų uždegimas).

KOKIE AUKŠTAKULNIAI YRA NETINKAMI?

1. Netinkamas batų dydis. Dažnai moterys renkasi aukštakulnius, kurie yra per maži arba per dideli. Per maži batai spaudžia pėdą, o per dideli sukelia nestabilumą. Idealus batų dydis turėtų būti pritaikytas individualiai jums, nes net nedidelis neatitikimas gali lemti ilgalaikes pėdų deformacijas ar didesnę traumų riziką.

2. Per aukštas kulnas. Aukštis turėtų būti parenkamas individualiai. Kulniukai virš 8–10 centimetrų ypač padidiną spaudimą priekinei pėdos daliai. Saugiausia rinktis kulniuko aukštį iki 5 centimetrų, o aukštesnius rinktis tik turint daugiau patirties avint aukštakulnius.

3. Per siaura ar per plati priekinė batų dalis. Daugelis aukštakulnių yra siauru priekiu, kuris spaudžia pirštus ir sukelia ne tik diskomfortą, bet ir ilgalaikes deformacijas. Geriausia rinktis batus, kurie turi pakankamai vietos pėdai judėti natūraliai, ypač jei jūsų pėda yra platesnė. Tačiau reikėtų vengti per plačių batelių, kad pėda juose neslystų.

4. Stabilumo trūkumas. Kai kurie aukštakulniai turi labai ploną kulniuką, kuris mažina stabilumą. Tokie batai ypač pavojingi ant nelygaus paviršiaus. Dėl to rekomenduoju rinktis batelius storesniu kulnu arba platformas, kurios užtikrina geresnį svorio paskirstymą, mažina spaudimą pėdos priekyje ir didina stabilumą.

KAIP IŠVENGTI ŠIŲ PROBLEMŲ?

1. Ribokite avėjimo laiką. Nors aukštakulniai gali praturtinti įvaizdį, tačiau svarbu jų neavėti per ilgai. Kūnas turi atsigauti po aukštakulnių sukeliamo streso. Kasdienai rinkitės žemesnius batelius, o aukštesniais kulniukais palikite ypatingoms progoms.

2. Stiprinkite pėdų ir čiurnų raumenis. Tai labai svarbu traumų bei pėdos deformacijų prevencijai. Atlikite pratimus nuolatos! Ir prieš aukštakulnių avėjimą ir po jo. Tam, kad išsiaiškintume, kurioms raumenų grupės reikalingas didesnis dėmesys, galite pasikonsultuoti su kineziterapeutu.

3. Dėvėkite ortopedinius vidpadžius. Jeigu aukštakulniai kelia diskomfortą, rekomenduoju į juos įdėti ortopedinius vidpadžius. Jie užtikrina geresnę pėdos atramą ir sumažina spaudimą padalindami krūvį visai pėdai.

4. Rinkitės ergonomiškus batus. Šiuolaikinėje rinkoje vis daugiau gamintojų siūlo batus, kurie sukurti atsižvelgiant į pėdos anatomiją. Ergonomiški aukštakulniai suteikia daugiau komforto ir mažiau žaloja pėdą. Labai svarbu rinktis aukštakulnius tinkamu savo pėdos tipui.

5. Vaikščiokite taisyklingai statydamos pėdą, lėtai bei atsargiai, prieš aukštakulnių avėjimą paruoškite batelius. Nežinote nuo ko pradėti? Apsilankykite mūsų organizuojamuose aukštakulnių mokymuose!

Nenoriu pasakyti, kad aukštakulnių avėti negalima. Tikrai galima! Jie mums, moterims, suteikia pasitikėjimo savimi, elegancijos, moteriškumo, patrauklumo, ir tai yra labai svarbu! Tačiau rinkitės ir avėkite juos atsakingai ir geriau turėkite vieną ar dvi poras tikrai kokybiškų ir tinkamų jums, nei daugybę tokių, kurių net nesinori antrą kartą apsiauti.

Turite klausimų? Rašykite man ir stengsimės kartu rasti tinkamiausią sprendimą jūsų problemoms išspręsti!

Karolina

Grįžti į tinklaraštį